Baba Jaga

źródło: rmz.cr

Pierw uczta dla ciała, potem dla duszy – tak wyglądał wtorkowy wieczór. A przynajmniej miał tak wyglądać. Podczas gdy domowa pizza M. faktycznie była niebem dla podniebienia, tak z rozrywką dla ducha było już trochę gorzej. Zaczęło się od tłumaczenia tytułu. Don’t knock twice, a w polskim tłumaczeniu Baba Jaga. Zgadnijcie o czym jest film! Dalej przeszliśmy do czołówki. Mizerna, a nawet nędzna. Wywołująca bardziej niepokój estetyczny, niż strach. Po prostu brzydka.

(Tym razem nie mogłam się oprzeć i zdradzam trochę szczegółów. Ale znając je, nie stracicie zbyt wiele.)

Wg twórców Baba Jaga to horror. Dla mnie było to połączenie dramatu (relacja matka-córka), kryminału (rozwiązanie zagadki sprzed lat) i fantastyki (bohater tytułowy). Czy takie rozwiązanie może przynieść coś sensownego?

Niepotrzebne są screamery, których w horrorach nie cierpię najbardziej. Te wyskakujące maszkary powodują raczej wybuchy śmiechu, niż cokolwiek innego. Zwłaszcza w tym przypadku. Wierzę, że napięcie można zbudować innymi zabiegami. Dobrym przykładem jest Zło we mnie, którego recenzja czeka na publikację.

W filmie dowiadujemy się, że tytułowa bohaterka to postać z Europy Wschodniej. Pewnie dlatego w produkcji z napisami pada nawet jedno polskie słowo – przepraszam. Szkoda, że wypowiada je osoba tylko lekko związana z wredną babą z baśni. Pani z chatki na kurzej stopie przypomina dziewczynkę z Ringu. Zdecydowanie nie jest zranioną babcią karmiącą Jasia i Małgosię.  Ostatnim punktem na nie jest muzyka. Miałam wrażenie jakbym stała obok trzeszczących schodów ruchomych.

Jeśli zastanawiacie się na co iść do kina w najbliższy weekend, wybierzcie coś innego. Nie warto tracić czasu na film bez mojej rekomendacji. A ten lepiej niech poczeka na emisję w TV, pewnie tej niszowej…

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s