W kinowym skrócie: Sicario

 

Posłuchajcie! Bo ta muzyka idealnie oddaje charakter i atmosferę Sicario. Przecież jestem głucha jak pień, raczej nie zwracam uwagi na ścieżki dźwiękowe. Wiem, że są, ale gdzieś tam w tle. Tu było zgoła inaczej, a to dlatego, że muzyka jest tu bohaterem i narratorem. To ona nadaje wydarzeniom tempa. Nadaje im ładunek emocjonalny. Na dodatek jest naprawdę świetna! W zasadzie mogłabym już nic więcej nie pisać. Jeśli Wam to wystarczy, nie czytajcie dalej. Jeśli jednak chcecie przeczytać kilka dodatkowych pochwał, zapraszam.

Cóż to był za film… Wbił w fotel na maksa. Rozpoczyna się z przytupem, a potem jest tylko lepiej i mocniej, albo gorzej, zależy z której strony spojrzeć. Lepiej dla widza, gorzej dla bohaterów. Oto pierwszy film godny 10 punktów na 10 możliwych!

Zdjęcia i praca kamery są bezbłędne. Muzyka – rewelacyjna. I na dodatek ten fantastyczny zabieg na końcu filmu… Gdy pojawiają się napisy, muzyka przedłuża nastrój. Tu nie ma zbędnej sceny, zbędnego ujęcia, niepotrzebnego słowa. Film jest tak spójny, że brakuje mi odpowiedniego porównania…

sicario_ver6źródło: www.impawards.com/2015

Sicario trzepie po łbie (podobnie jak w ubiegłym roku Nightcrawler), a człowiek zadaje sobie pytanie: czy faktycznie żyjemy w takim świecie? Bo wizja Denisa Villeneuve jest niepokojąca. Podobnie było w Labiryncie. Widziałam ten film razem z M. dwa lata temu, zaczynając naszą kinomaniaczą przygodę. Pamiętam, że było to ciężkie, męskie kino. Wówczas nie byłam aż tak zachwycona. Z drugiej jednak strony jest to jeden z niewielu tytułów, którego fabułę mniej więcej pamiętam. Niestety często nie przywiązuję do tego wagi, i tak, jak niektórzy nie pamiętają twarzy spotkanych osób, tak ja nie pamiętam opowieści, historii stojącej za konkretną książką czy filmem.

Dlaczego wspominam o Labiryncie? Otóż obydwa obrazy wyreżyserował ten sam człowiek. To widać i nie jest to zarzut przeciw, a raczej argument za – by iść do kina. Więc nie żałujcie czasu w weekend, odziejcie kurtki i ruszajcie na seans.

sicario_ver2źródło: www.impawards.com/2015

 

Jedna uwaga do wpisu “W kinowym skrócie: Sicario

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s